ABCEgipt -> Praktyczne porady -> Zakupy ->

Zakupy

 

ALKOHOL

Egipt jest krajem islamskim i napoje alkoholowe są dostępne tylko w barach, pubach , na dyskotekach oraz sklepach wolnocłowych.

W Egipcie istnieją sklepy wolnocłowe, w których można kupić wódkę, whiskey czy wino - tylko za okazaniem ważnego paszportu. Każdy turysta może kupić 3 butelki 48 godzin po przylocie do Egiptu. Lokalizację sklepów wskażą wam rezydenci lub obsługa hotelowa.

Jeśli więc wybieracie się do Egiptu - warto zrobić zakupy na naszej strefie bezcłowej (na lotnisku).

W hotelach, restauracjach, pubach i dyskotekach dostępne są i różne alkohole zarówno miejscowe jak i importowane.

Z miejscowych polecamy (dobrej jakości): wódkę "ID" i napoje alkoholowe "ID" i "Chill".

Polecamy również piwo: Sakara i Stella oraz wino: Obelisk i Gianaclis.

Dostępne są (nie wszystkie wszędzie) alkohole: Heineken, Meister, Smirnoff, Johny Walker, Ballentines, Cointreau,  Tia Maria, Malibu, Gran Marnier, Bacardi, Cinzano, Campari, Martini

Przykładowe ceny w dyskotekach i pubach:

 • herbata, kawa - 10 LE
 • woda niegazowana 750 ml - 6 LE
 • soki i napoje gazowane - 12 LE
 • soki ze świeżych owoców - 16 LE
 • piwo 0.5l - 10-20 LE
 • drinki alkoholowe - 30 LE
 • wino - 21 LE / 150 ml
 • koktajle - 32 LE


BIŻUTERIA - jest wyceniana według wagi, z niewielkim dodatkiem za robociznę. Najpopularniejszymi pamiątkami są srebrne i złote kartusze z imieniem nabywcy lub bliskiej osoby wypisanym hieroglifami.

 • Srebro około 1$ za gram
 • Złoto 18-karowe około 15-17 dolarów/gram


BRĄZ I MOSIĄDZ - talerze, naczynia na kawę i masa innych przedmiotów nadaje się doskonale na prezenty i co więcej, bywa całkiem niedroga. Grawerowane tace i talerze można kupić już za 15 LE, w zależności od ich zdobienia i wieku. Trzeba uważać na jakość kupowanych wyrobów i ostrożnie podchodzić do zapewnień, że dany przedmiot ma 100 lat. Bardzo prawdopodobne, że zszedł on z linii produkcyjnej kilka tygodni temu. Najlepszym miejscem na zakup tego typu pamiątek jest Khan al-Khalili, zwłaszcza w okolicach Sharia an-Nahassin.

DYWANY I KILIMY - można kupić beduińskie, solidne kilimy z wielbłądziej wełny, w brązowe i beżowe pasy. Największy ich wybór jest w Kairze muzułmańskim w Haret al-Fahhamin. Znawcy mogą odwiedzić cotygodniowy targ w Al-Arisz, w północnej części Synaju oraz w Dahab.

FIGURKI - zawsze dowiesz się że zrobione są z bazaltu lub alabastru ale raczej nie wierz na słowo - na 99% zostałeś oszukany. Bazaltowe pamiątki można sprawdzić próbując ostrym narzędziem zarysować jego powierzchnię (najlepiej testować to na podstawie). Alabastrowe naczynia robione ręcznie są drogie i nie są tak cienkie jak wykonane maszynowo produkty seryjne. Wybór figurek jest znaczny zatem na pewno można znaleźć coś fajnego - oczywiście trzeba sie ostro targować (i przypilnować czy zapakują to co faktycznie oglądałeś).

KASETKI I SZACHY - obok papirusu inkrustowana kasetka to najbardziej popularna pamiątka z Egiptu. Jest to jednak bardzo kosztowny zakup - mała kasetka kosztuje ok. 6 LE. Za taką cenę można dostać tylko produkt kiepskiej jakości (nie będzie on ozdabiany masą perłową, jak zapewne będzie utrzymywał handlarz, ale plastikiem), jednakże za wyższą cenę nabyć można naprawdę piękny wyrób, na przykład oprawę lustra albo kasetkę na biżuterię. Szachownica inkrustowana macicą perłową wraz z szachami z kości wielbłąda może kosztować od 240 do 300 LE.

MUSZLE, KORALE Z RAFY - absolutnie nie należy kupować! Przy kontroli na lotnisku można zapłacić karę nawet do 2000$. 

ODZIEŻ I TKANINY
- bawełna jest źródłem największych dochodów Egiptu, a domy towarowe i sklepy z odzieżą w centrum Kairu i Aleksandrii prowadzą sprzedaż wyrobów z czystej bawełny doskonałej jakości. Warto zajrzeć do sklepów sieci Safari, znajdujących się w dużych centrach handlowych i w kompleksach hotelowych.

PAMIĄTKI
– najczęściej to kiczowate wyroby w rodzaju lampek nocnych w kształcie głowy Nefertiti czy alabastrowych piramid. Można jednak znaleźć ciekawsze i bardziej autentyczne pamiątki: plansze do gry w tryktraka czy sziszę (fajkę wodną). Puzderka inkrustowane macicą perłową są ładne i niezbyt drogie. Popularne są też inkrustowane szachy. Niemal wszyscy odwiedzający Egipt kupują papirusy - często tanie i marnej jakości, z tandetnie skopiowanymi malowidłami ze starożytnych grobów. Wyroby lepszej jakości można kupić w Dr Ragab Papyrus Institute.

Klasyczne pamiątki to:

 • bawełniane koszulki z hieroglifami lub innymi motywami egipskimi - robione dla turystów
 • dywany o pięknych geometrycznych wzorach lub z naiwnymi scenami ukazującymi życie na wsi
 • egipska galabija - sięgająca kostek koszula noszona tradycyjnie przez mężczyzn - którą krawiec uszyje nam w ciągu jednego dnia - cena od 10 LE
 • esencje i olejki aromatyczne, mały flakonik perfum - 5 LE
 • herbata Karkade (malwa sudańska) - 0.5 kg = 8 LE
 • kartusze - na miejscu w sklepie wpiszą nam znakami hieroglificznymi nasze imię.
 • kaseta z muzyką nubijską - 5 LE
 • lśniące cekinami, kolorowe szaty do tańca brzucha
 • miedziane i mosiężne przedmioty: grawerowane lub inkrustowane tace, świeczniki, lampy, dzbany i talerze
 • naszyjniki nubijskie (śliczne) - po 1 LE
 • ozdoby wykorzystujące motywy sztuki starożytnej, takie jak skarabeusze, znaki życia anch
 • papirusy
 • podomki o kroju galabii
 • przyprawy
 • rzeźby w drewnie lub kamieniu - po 5 LE
 • wyroby z drewna inkrustowanego macicą perłową: szkatułki, pudełka szachów, talerze do powieszenia na ścianie


PAPIRUSY - a właściwie ich podróbki z bananowca. Wybór jest przeolbrzymi zarówno co do rozmiarów jak i przedstawianej tematyki. Niektóre papirusy posiadają certyfikaty (Instytut Papirus). Na papirusie można (na miejscu w sklepie) zamówić wybrany znak zodiaku z imieniem napisanym hieroglifami.

PERFUMY - Egipt jest znaczącym producentem olejków eterycznych używanych do produkcji francuskich perfum, stąd duża część Kairu stanowi bazar pachnideł. Można tu kupić czystą esencję, jak i tańsze substancje rozcieńczone alkoholem lub olejem. Popularne są również pięknie zdobione buteleczki na perfumy - istnieją tanie i drogie rodzaje.

PLANSZE DO GRY TOWLA (rodzaj gry planszowej) - zwykła plansza z plastikowymi brzegami, jak te używane powszechnie w kawiarniach, kosztuje 20 LE. Im bardziej wyszukana forma planszy, tym wyższa jej cena - plansza wykładana kością uszczupli portfel o ponad 100 LE.

PRZYPRAWY I ZIOŁA - są to przyprawy świeższe i lepszej jakości niż te pakowane, dostępne w Europie. Są też trzy do czterech razy tańsze, zwłaszcza szafran. Cena zależy od umiejętności targowania. Chan Al-Chalili w Kairze i suk w Asuanie mają największy wybór przypraw.

SZISZA - to rodzaj fajki wodnej tradycyjnego na Bliskim Wschodzie i w Azji przedmiotu do palenia.

Zbudowana jest ona z:

 • dzbana - najczęściej szklanego naczynia (często także miedzianego lub ceramicznego) zdobionego elementami orientalnymi, do którego nalewa się wodę
 • systemu, metalowej rury (często ozdobionej finezyjnymi wzorami) nakładanej na wierzch, pełniącej rolę jednocześnie korka jak i odpowiadającej za doprowadzanie powietrza i odprowadzanie dymu; zakończonej podstawką lub glinianym nakładanym naczynkiem na melasę lub susz owocowy
 • węża, elastycznej rurki (wykonywanej pierwotnie ze skóry), także często metalowej powleczonej materiałem lub plastikowej, zdobionej, zakończonej metalowym bądź drewnianym ustnikiem, przez którą zaciąga się dym powstały w szklanym naczyniu


Szisza w Egipcie jest bardzo popularna. Egipcjanie lubią zbierać się wieczorami i palić podczas wspólnych pogaduszek. Również podczas oprowadzania grup turystycznych przewodnicy często otrzymują sziszę na czas zwiedzania od właściciela zwiedzanego obiektu, np. fabryki alabastru, a turystom podawana jest karkade, czyli herbata z hibiskusa.

Cena Sziszy zależy od jej przeznaczenia tzn. do dekoracji czy do palenia. Dekoracyjną można kupić już od ok. 20zł (zapakowane są w stosowne walizeczki). Cena sziszy do palenia może wynieść 40-80 zł (0,5 m) a ręcznie bogato dekorowaną nawet do 150zł.
Jeśli zamierzasz używać sziszy, a nie tylko traktować jako wazon na kwiatki, trzeba będzie dokupić zapas glinianych zbiorniczków na tytoń i trochę samego tytoniu. Khan al-Khalili to zapewne najlepsze miejsce na zakup fajki.

Przy kupnie Szuszy należy zwrócić uwagę na każdy detal:

 • wężyk musi być koniecznie zrobiony ze skóry (nie z dermy lub plastiku!)
 • końcówka wężyka (rurki) musi być drewniana a nie plastikowa
 • dzban musi być wykonany z grubego szkła, między częściami szklanymi a metalowymi (mosiężnymi) powinny być uszczelki
 • górna część czyli miejsce na "tytoń" musi być zrobiona z porcelitu
 • pod szklany pojemnik (dzban) na wodę dobrze jest kupić gumową podstawę (szisza jest wówczas bardziej stabilna)


WYROBY Z MOSIĄDZU I MIEDZI
- talerze, tygle do kawy czy tace z mosiądzu i miedzi wyrabiane są w warsztatach na Chan Al-Chalili. Dobrych wyrobów tego rodzaju należy szukać na targu Souq an-Nahassin przy Sharia Muizz li-Din Allah, na południe od wielkich meczetów przy Bein al-Qasreen.

WYROBY ZE SKÓRY
- można wybrać bardzo ładne i niedrogie. Tanio można kupić wyroby ze skóry wielbłądziej lub wołowej (paski, torby, buty, pufy), należy jednak zwrócić uwagę na ich jakość

TARGOWANIE

Kupowanie i sprzedawanie czegokolwiek w Egipcie to prawdziwy rytuał, w którym targowanie się nie jest tylko próbą uzyskania niższej ceny. Celem targu jest ustalenie godziwej ceny, która zadowoli obie strony. Podczas negocjacji właściciel sklepu zaprasza na filiżankę herbaty lub kawy, po czym potrafi dosłownie wywrócić cały sklep do góry nogami, aby zaprezentować swoje towary. Nie zobowiązuje to jednak w żaden sposób do kupowania, jest natomiast stałą praktyką kupiecką i elementem rytuału. Targowanie się powinno zmieniać zwykłe zakupy w pewien rytuał, wręcz zabawę. W Europie nie ma już takich możliwości.

Podstawowe zasady:

 • generalnie nie można pokazać że się spieszymy!
 • dobry klient powinien mieć twarz pokerzysty
 • nigdy nie ujawniać zbytniej chęci nabycia danego towaru czy usługi
 • pozostawać niewzruszony na lamenty sprzedawcy
 • być cierpliwy jak Budda
 • należy najpierw zapoznać się z cenami obowiązującymi w Egipcie, nim ruszy się do ataku


Po długich targach, należy udawać że ten towar zupełnie nas nie interesuje. Można nawet ostentacyjnie wyjść ze sklepu i wrócić dopiero po dłuższej chwili albo gdy targowanie nie daje rezultatów, użyć argumentu ostatecznego - jutro wyjeżdżam i nie mam więcej pieniędzy!

Handlarze świetnie potrafią „oszacować” turystę i zaproponować odpowiednią dla zasobności portfela cenę dlatego nie obwieszaj się biżuterią i nie idź na zakupy 1-go dnia gdy jesteś jeszcze nieopalony!

Niestety w centrach Hurghady i Sharmu oraz w hotelowych sklepikach to nie działa mają raczej stałe ceny poniżej których nie schodzą.

Egipcjanie handlują niesamowicie, nie ma żadnych reguł nierzadko można zejść z ceną nawet do 30% to co my określamy kłamaniem jak z nut, dla nich jest naturalną "procedurą" handlową - zabawa przy tym jest przednia!

GDZIE KUPOWAĆ?

Kairski bazar Chan Al-Chalili jest najlepszym miejscem na wybieranie pamiątek, natomiast śródmiejska dzielnica handlowa zamyka się w trójkącie ulic Talaat Harb, 26th July i Qasr el-Nil. W dzielnicy Zamalek na wyspie Gezira jest wiele sklepów z rzemiosłem ludowym, markową odzieżą i antykami.

Najlepiej kupować w Asuanie, Komombo lub Edfu.

Najlepsze miejsce na zakupy to Asuan. Ceny są tam znacznie niższe niż w Kairze lub Hurghadzie.

W Hurghadzie, Sharmie, Kairze i Luksorze jest od 20 do 30 % drożej za to jest większy wybór towarów.

Hurghada

Najlepszym miejscem do zrobienia zakupów w Hurghadzie jest Sakalla oraz bazar w dzielnicy Hurghady - Dahar.

Ceny w wielu sklepach nie są podawane i cenę trzeba negocjować. Zazwyczaj cena wymieniona przez sprzedawcę jest 2-3 razy wyższa od ostatecznej.

Sklepy są czynne do późnych godzin nocnych.

Hurghada jest też dobrym miejscem do zakupu sprzętu do nurkowania, który jest tańszy niż w Polsce. Polecane sklepy nurkowe to:

 • ScubaOnline (koło ronda Sakalla)
 • Horizont (z tyłu okragłego El Souk)
 • Scubatech na Daharze

Sharm El Sheikh

Najlepszym miejscem do zrobienia zakupów w  Sharm El Sheil jest "Old Market", najstarsza handlowa część Sharm: skupisko sklepów, sklepików i kawiarenek.

JAK SIĘ POROZUMIEĆ?

Egipcjanie w miastach znają całkiem przyzwoicie angielski. Ale w każdym miejscu kupisz od Egipcjanina jego towar. Sprzeda Ci go nawet gdyby był niemową! Każdy handlarz zna kilka zwrotów w dowolnym z europejskich języków również po polsku.

JAK PŁACIĆ?

Rola kart płatniczych w obrocie towarowym rośnie, ale akceptowane są one nadal głównie w nastawionych na turystów większych sklepach znajdujących się na przykład w hotelach albo w galeriach handlowych.

Czeki podróżne nie są prawie nigdzie przyjmowane.

W większości miejsc trzeba płacić gotówką.

Za zakupy można z reguły płacić funtami egipskimi oraz walutami obcymi np. dolarami, Euro.

Sklepy wolnocłowe na lotniskach nie przyjmują waluty egipskiej!