ABCEgipt -> Egipt -> Zabytki Egiptu -> Kair ->

Kair

 

KAIR - stolica i największe miasto Egiptu (214 km2, 15,2mln mieszkańców) - największe miasto Afryki; leży w północnej części kraju, nad Nilem. Dzisiejszy Kair jest centrum świata arabskiego.

Atrakcje turystyczne:

 • bazar Khan al Khalili - jeden z największych na świecie. Wśród dziesiątków wąskich uliczek i handlowych pasaży ulokowały się sklepy, sklepiki, wszelkiej maści kramy, palarnie nargili, malutkie kafejki i stragany uginające się pod ciężarem warzyw i tropikalnych owoców. Można tu dostać prawie wszystko. Bazar ten to prawdziwa orientalna mieszanka kolorów, zapachów, dźwięków, zatłoczonych uliczek, naprędce rozstawionych kramów, śpiewu muezinów i krzyku handlarzy.
 • Cytadela Saladyna - zbudowana w XII wieku, wstęp 20 funtów. Ogromny kompleks budynków góruje nad miastem: pałac, meczety, medresy, więzienie, muzea i grube, wysokie mury okalające całość.
 • Dzielnica Koptyjska (Stary Kair) - jest to unikalna chrześcijańska enklawa Dzielnicę koptyjską zbudowano na początku VI w. wokół zamku strzegącego kanału, który łączył Nil z Morzem Czerwonym. Jest tu wiele wspaniałych, starych kościołów o ciemnych, tajemniczych wnętrzach. Można w nich podziwiać stare ikony, freski, płaskorzeźby z kości słoniowej, przepiękne gobeliny i przykościelne biblioteki pełne rozsypujących się rękopisów. Główne atrakcje to:
  • Grób Sulejmana al-Faransawi - niewielki żeliwny grobowiec znajdujący się na placu otoczonym domami mieszkalnymi; jest jednym z najbardziej niezwykłych zabytków Kairu.
  • Klasztor św. Jerzego - pochodzi prawdopodobnie z XV w. Zajmowany jest przez mniszki, ale zwiedzający mogą wejść do wysokiej sali głównej, gdzie znajduje się słynna ikona św. Jerzego. Klasztor słynie też z nadal praktykowanego przez mniszki, niezwykłego rytuału krępowania łańcuchami, co nawiązuje do męczeństwa św. Jerzego.
  • Klasztor św. Merkuriusza - zespół złożony z trzech kościołów i klasztoru. Główny budynek zespołu to kościół św. Merkuriusza - jest on skarbnicą dawnej sztuki koptyjskiej, ma unikatowe malowidła ścienne, znakomity zbiór ikon oraz piękny drewniany baldachim nad ołtarzem. Kościół NMP i kościół św. Szenudy są dostępne dla zwiedzających, ale klasztor św. Merkuriusza, nadal zamieszkany przez mniszki, jest obiektem zamkniętym.
  • Kościół św. Barbary - zbudowany w XI wieku, jest jednym z największych i najładniejszych kościołów w Egipcie. We wnętrzu znajduje się piękny XIII-wieczny ikonostas wykonany z drewna łączonego ze wspaniale rzeźbionymi płytkami z kości słoniowej. Są tu też znakomite ikony, z ok. 1750.
  • Kościół św. Sergiusza (Abu Serga) - kościół jest zapewne najstarszą budowlą w obrębie rzymskiej twierdzy; jego fundamenty datowane są na V w. Był wielokrotnie przebudowywany i restaurowany, ale większość jego substancji zabytkowej pochodzi z X-XII wieku. Prawdopodobnie jest to najbardziej poważany kościół w całym Egipcie, co zawdzięcza tradycji utrzymującej, że w grocie pod ołtarzem chroniła się Święta Rodzina podczas ucieczki do Egiptu.
  • Kościół świętego Jerzego - obecna budowla pochodzi z początku XX w. Charakterystyczny okrągły kształt kościoła jest konsekwencją usytuowania na półokrągłej rzymskiej wieży bramnej z I w.
  • Kościół Zawieszony (al Mu'alaqa) - kościół poświęcony Matce Boskiej, świątynia znajduje się wysokości kilkunastu metrów, została zbudowana na Bramie Wodnej dawnej rzymskiej twierdzy Babilon.
  • Meczet Amra Ibn al-Aasa - pierwotny meczet Amra Ibn al-Aasa był pierwszym domem modlitw muzułmanów w Egipcie i pierwszym meczetem na kontynencie afrykańskim. Najstarsza zachowana część meczetu datowana jest na IX w., a inne parte (np. Wejście) zostały dodane w latach 80-tych XX w. Budowlę cechuje prostota formy. Co dzień schodzą się tu tłumy wiernych.
  • Muzeum Koptyjskim - ze wspaniałymi zbiorami wczesnochrześcijańskiej sztuki sakralnej. Eksponaty pochodzą z okresu Egiptu chrześcijańskiego - w większości z nich wyraźnie widać wpływ sztuki zarówno czasu faraonów, jak i islamu.
  • Nilometr na wyspie Roda - znajdował się już podobno w czasach faraonów, ten dzisiejszy pochodzi z IX wieku. Nadbudowany na Nilometrze mały turecki kiosk, z charakterystycznym stożkowym dachem, pochodzi z XIX w. Jego drewniany sufit zdobią malowane arabeski. Do Nilometru przylega rokokowy pałac Munasterli, zbudowany w latach 50-tych XIX w. Od 2002 r. mieści się tu centrum sztuk z muzeum poświęconym powszechnie wielbionej śpiewaczce Umm Kulthum (zimą odbywają się tutaj koncerty)
  • Synagoga Ben Ezry - z XII wieku, w której odkryto pergaminowe zwoje z tekstem ksiąg Starego Testamentu, jedne z najstarszych na świecie
 • grobowce Mameluków - (XV-XVI w.) - niewolników państwowych
 • Mauzoleum Imama asz-Szafi - największy islamski grobowiec w Egipcie, w którym pochowano jednego z głównych świętych islamu
 • Meczet Al-Azhar (Meczet Jaśniejący) - to tysiącletni meczet będący częścią najważniejszej uczelni egipskiej i zarazem najsłynniejszego islamskiego uniwersytetu - Al Azhar. Meczet ostatnio gruntownie odnowiono. Cały jest wyłożony marmurowymi płytkami, co daje imponujący efekt.
 • Meczet al-Akmar (Meczet Księżycowy) - nazwa meczetu prawdopodobnie pochodzi od lśnienia szarego kamienia, z którego został zbudowany. Dzisiaj meczet, pokryty wiekowymi warstwami kairskiego brudu, mocno zmatowiał. Ale nadal uważany jest za klejnot architektury. Zbudował go w 1125 r. jeden z ostatnich kalifów fatymidzkich. Jest to najstarszy meczet wzniesiony w Egipcie z kamienia
 • Meczet Hasana - to budowla z XIV w., której ściany mają w najwyższych miejscach prawie 40 m wysokości, a pięknie sufity zdobią gigantyczne lampiony. W centralnej części meczetu znajduje się wielki dziedziniec z przykrytą kopułą fontanną. Świątynia wyłożona jest marmurem i dywanami i ozdobiona złotymi wersetami z Koranu. Na terenie meczetu znajduje się także muzeum i grobowiec jego fundatora sułtana Hasana.
 • Meczet Ibn Tulun - jest to najstarszy (z 879 r n.e.) i największy oraz najbardziej harmonijny monument muzułmański w Kairze - jeden z największych meczetów na świecie
 • Meczet Muhammada Alego (Meczet Alabastrowy) - masywny, dominujący nad miastem meczet zbudowano w latach 1830-1857 w miejscu, gdzie stał pałac mamelucki Al-Kasr al-Ablak (1315 r.). Budowla ta mieści kolekcję mebli i przedmiotów należących do rodziny wicekróla, który właśnie tutaj miał swoje apartamenty i salę audiencyjną. Rządy tego władcy przypadały na pierwszą połowę XIX wieku. Ciekawostką meczetu jest zegar, który widać na dziedzińcu, jest to rewanż króla francuskiego Ludwika Filipa z 1848 roku, za dar Muhammada Alego w postaci staroegipskiego obelisku stojącego obecnie na placu de la Concorde.
 • Meczet Sajjidna al-Husajna - jest to najważniejszy meczet w Egipcie, święty tak bardzo, że tylko muzułmanom wolno do niego wchodzić. Meczet zbudowano w 1870 r. na miejscu XII-wiecznego. Według powszechnego przekonania spoczywa tu najświętsza relikwia islamu - głowa al-Husajna, wnuka proroka Mahometa.
 • Miasto Umarłych - leżące na północ od Cytadeli u stóp gór Muqattam. Miasto Umarłych to dzielnica niepodobna do żadnej innej. Tworzą ją połączone ze sobą dwa niesamowicie rozległe, wiekowe cmentarze, na terenie których mieszka ponad 3 miliony ludzi. Bezdomni, złodzieje, przestępcy, ludzie, którzy w trzęsieniach ziemi lub pożarach stracili wszystko. Miejsce jest niebezpieczne, ryzykowne jest zatem zwiedzanie tego go, zwłaszcza na własną rękę.
 • Mury miejskie z bramami: Bab al-Futuh, Bab an-Nasr, Bab Zuwajla
 • Muzeum kairskie - muzeum starożytności powstałe w 1835. Posiada zdecydowanie najbogatsze na świecie zbiory egipskich starożytności. Można w nim podziwiać m.in. wyposażenia z grobowca faraona Tutanchamona, w tym jego słynną złotą maskę; kolekcję portretów fajumskich, królewskie mumie, posągi faraonów, ich żon oraz bogów i bogiń egipskich
 • Pałac al Dżauhara - znajduje się tam z bogata kolekcja mebli, antyków i porcelany sprzed kilkuset lat. Z tarasu widokowego przed pałacem można zaś podziwiać wspaniałą panoramę Kairu.
 • Wieża Kairska - wolno stojąca wieża telewizyjna wybudowana w latach 1956-1961 na wyspie Zamalek, w centrum miasta; jej wysokość wynosi 187 metrów i tym samym jest ona wyższa o 43 metry od Piramidy Cheopsa w Gizie. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, a poniżej obrotowa restauracja, popularna zarówno wśród turystów, jak i miejscowej ludności.