ABCEgipt -> Egipt -> Zabytki Egiptu -> Giza ->

Giza

 

GIZA - miasto w Egipcie, leżące na lewym brzegu Nilu, ok. 20 km Kairu. Obecnie trzecie co do wielkości miasto w Egipcie (ok. 2,5 miliona mieszkańców) - wchodzi w skład aglomeracji Kairu.

Giza jest znana jako miejsce najbardziej imponujących budowli starożytności czyli piramid, powstałych na tym terenie w większości w XXV w. p.n.e. Zespół piramid w Gizie to dwie największe piramidy zbudowane w starożytnym Egipcie oraz piramida Mykerinosa.

Atrakcje turystyczne:

  • Sfinks - monumentalny posąg z ciałem lwa i głową; zwrócony na wschód, czyli w kierunku Nilu; u jego łap znajduje się mała świątynia
  • Wielka Piramida Cheopsa - monumentalna budowla, wzniesiona ok. 2560r.p.n.e.; miejsce pochówku faraona Cheopsa; jest to największa z piramid, zaliczona została przez starożytnych Greków za jeden z Siedmiu Cudów Świata; postawiona została na sztucznie wyrównanym terenie (zmierzone różnice poziomu wynoszą do 2,0 cm). Piramida zorientowana jest zgodnie z kierunkami świata. Boki jej są zwrócone dokładnie na północ, południe, wschód i zachód. Wielkie bloki kamienne, ważące po 2,5 tony (największe nawet około 15,0 t) zostały ustawione z wielką precyzją. Cała budowla składa się z ponad 2,3mln takich bloków. Piramida ma podstawę o boku 227m i wysokość 147m.
  • Piramida Chefrena - druga co do wielkości piramida w Gizie i grobowiec faraona Chefrena – czwartego z kolei władcy starożytnego Egiptu z IV dynastii, który był również budowniczym Wielkiego Sfinksa. Ukończenie piramidy Chefrena datuje się na ok. 2532 r. p.n.e., czyli u schyłku rządów tego faraona. Do jej budowy użyto bloków skalnych ważących ok. 2,5 tony z wapienia sprowadzonego z półwyspu Synaj oraz z granitu z kamieniołomów w okolicach Abu Simbel. Jako jedyna posiada zachowane płyty okładzinowe, widoczne na jej wierzchołku. Waga niektórych z nich dochodzi do 7 ton.
  • Piramida Mykerinosa - ma 62 m wysokości
  • Piramidy królowych - Trzy małe piramidy zbudowano dla członków rodziny króla. Ich imiona nie są dziś znane
  • Muzeum Statku Królewskiego - Od południowej strony Wielkiej Piramidy stoi nowoczesny budynek muzeum. Mieści się w nim autentyczny starożytny statek, odkryty w 1954 r. Jego rozmontowane elementy były złożone w komorze koło piramidy. Przez 14 lat ekipa naukowców skladała 1200 części statku, stosując wyłącznie starożytne technologie łączenia za pomocą drewnianych kołków i sznurów z trawy.
  • Piramida Menkaure (Mykerinosa) - jest mniejsza od dwóch pozostałych, ale obie jej świątynie, dolna i grobowa, są większe i bardziej rozbudowane. Wewnątrz, od wejścia biegnie w dół korytarz do przedsionka ze stylizowanym motywem ślepych wrót. Za nim jest drugi przedsionek, od którego korytarz prowadzi jeszcze niżej, do komory grobowej wykutej w skale podłoża. Na początku XIX w. odkryto w niej piękny sarkofag; utracony jednak, gdyż wiozący go do British Museum statek zatonął.
  • teren wokół płaskowyżu Gizy - oprócz piramid warto też obejrzeć kilka grobów, jak np. mastaby Kar i Idu z VI dynastii koło piramid królowych. W grobach tych są posągi i reliefy ukazujące obu zmarłych. Wspaniałe płaskorzeżby są też w pobliskim grobie Chufuchafa, syna Chufu