ABCEgipt -> Egipt -> Zabytki Egiptu -> Abu Simbel ->

Abu Simbel

 

ABU SIMBEL - miejscowość w południowym Egipcie. Położona niegdyś nad Nilem, teraz nad Jeziorem Nasera, około 300 km na południe od Asuanu.

W Abu Simbel znajdują się dwie sklane świątynie wykute w zboczu góry w czasach faraona Ramzesa II Wielkiego (XIII w. p.n.e.).

Atrakcje turystyczne:

  • Wielka Świątynia Ramzesa II - poświęcona bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte oraz bogu sztuki i rzemiosł Ptahowi. Tworzyła ona rozległy kompleks, wchodzący nawet 56 m w głąb skały. W rzeczywistości jednak, jej wejścia strzegą 4 olbrzymie posągi Ramzesa II. Kolosy o wysokości 20 m, podpierając ścianę fasady, świadczą o potędze króla. Między nogami tych posągów znajdują się kolejne, tym razem członków rodziny Ramzesa – jego matki Tuji, żony Nefertari oraz jego synów i córek. Wykonane wewnątrz pierwszej komnaty dekoracje to reliefy upamiętniające walki Ramzesa II w bitwie pod Kadesz. Znajdują się tam również wizerunki bóstw, którym poświęcono świątynię oraz Ramzesa.
  • Mniejsza świątynia - poświęcona została bogini miłości i piękności Hathor oraz Nefertari. Fasadę tej świątyni zdobi sześć posągów - dwa posągi królowej usytuowane pomiędzy czterema przedstawiającymi Ramzesa. Wewnątrz świątyni znajduje się sala hypostylowa ozdobiona hatoryckimi kolumnami.

Abu Simbel stanowi obecnie jeden z najistotniejszych zabytków Egiptu. Nie dociera tam jednak linia kolejowa Kair-Asuan, tak więc można się tam dostać albo samolotem albo samochodem, w konwoju wyruszającym w nocy z Asuanu i docierającym na miejsce rano.